Заняття 2. Адвокація

Цілі заняття:        

  • 1) учасники усвідомлюють сутність адвокації та її значення для суспільства;
  • 2) ознайомлюються з різними формами адвокації;
  • 3) набувають вміння вибирати оптимальну форму адвокації залежно від ситуації.

Необхідні ресурси і додаткові матеріали:

  • дошка, фліпчарт тощо;
  • кейси для роздачі групам.

Необхідний час: 45 хвилин.

Загальні рекомендації модератору/тренеру

  1. Це заняття може бути вдалим продовженням теми «Функції і обов’язки влади».
  2. За потреби можна ознайомити учасників з бланками/формами заяв.

Терміни

Адвокація – це процес, спрямований на зміну політики, законодавчого рішення, наявної практики для ініціювання корисних для певної соціальної групи перетворень. Застосовувати її можуть окремі особи, групи й інститути.

Походить від англ. advocacy – терміна з практичної діяльності, спрямованої на представництво і захист прав та інтересів певної соціальної групи.

В українській мові цей термін поки що не має усталеного еквівалента (може передаватися як адвокація, адвокасі, едвокасі, адвокатування, просування).

Адвокацію часто плутають із захистом прав, лобіюванням, PR-кампанією та іншими поняттями. Адвокація не має нічого спільного з адвокатом.

Хід заняття

I етап. Виклик (провокування)

Знайомимо учасників з темою і цілями заняття. Просимо перерахувати, скориставшись методом мозкового штурму, що саме, на їхню думку, є прикладом адвокації. Всі відповіді фіксуємо на дошці (або на окремому фліпчарті). До цих записів повернемося при підведенні підсумків заняття. Коротко узагальнюємо версії учасників і знайомимо з визначенням терміна. Визначення записуємо на дошці. Тут також можна використовувати заздалегідь підготовлений варіант визначення (див., наприклад, додаток 1).

II етап. Конструювання знань

Учасників ділимо на невеликі групи (4-6 осіб) і роздаємо кейси (по одному кожній групі). Згідно з завданням, вирішити питання треба самостійно.

Навідні запитання, які можуть допомогти учасникам:

  • Якими будуть ваші дії?
  • Чи звертатиметесь ви до когось? До кого саме? В якій формі?

Призначені для роздачі групам кейси можуть містити як різні, так і однакові завдання.

Кейс 1. На центральній дорозі біля вашої школи немає світлофора. Рух стає дедалі інтенсивнішим, і це створює небезпеку для пішоходів. Було також кілька випадків, коли траплялися аварії.

Кейс 2. Дах спортзалу вашої школи пошкодив вітер, а вода зіпсувала підлогу. Внаслідок цього частина залу не придатна для занять. Школа не має можливості усунути пошкодження своїми силами.

Кейс 3. Місцева влада збирається наступного року провести реконстукцію скверу коштами бюджету. Частина населення вважає, що ці гроші доцільніше витратити на ремонт доріг.

Кейс 4. У вашому корпусі немає пандуса. Це стало проблемою після того, як ваш сусід після нещасного випадку змушений був пересісти на інвалідний візок. Часто через те, що треба просити про допомогу, він не може вийти з дому.

На виконання завдання даємо 15 хвилин, потім просимо поділитися своєю думкою. Всі варіанти записуємо на дошці. Опісля пропонуємо ознайомитися з визначенням адвокації (див. додаток 1) та її формами (див. додаток 2). Кожну форму адвокації краще заздалегідь написати на картці, яку слід прикріпити до дошки. Якщо якусь форму учасники вже запропонували і її записано на дошці, прикріпіть картку поруч.

Просимо подумати, яка з форм була б ефективнішою або зручнішою для вирішення завдань, наведених у кейсах. Заохочуємо учасників думати і міркувати про застосування інших форм адвокації. Просимо аргументувати, чому вони думають так, а не інакше.

Потім пропонуємо конкретні кейси і просимо визначити, який із них є адвокацією, а який – ні. Кейси краще підготувати заздалегідь і прикріпити до дошки. Рекомендовано також фіксувати відповіді груп. Далі резюмуємо результати і пояснюємо, чому у відповіді йдеться (чи не йдеться) про адвокацію.

Кейси

  1. Ще кілька місяців тому біля входу на Ваше подвір’я через пошкодження асфальту утворилася яма. Це створює небезпеку як для машин, так і для пішоходів. Кілька сусідів вже зняли цю ситуацію на відео й опублікували на своїх сторінках у соцмережі.
  2. Населення вимагає збільшення робочих годин громадського транспорту. Ви вже підготували лист, який підписали понад 100 осіб, і надіслали його місцевій владі. Минуло кілька тижнів, але відповіді немає.
  3. Біля нового дитячого садка на дорозі не було відповідного знака. Батьки вихованців вже говорили про це в місцевій телепередачі і звернулися по допомогу до відповідних структур. Через два тижні Ваше прохання задовольнили і поставили дорожній знак.

Відповіді до кейсів

  1. Це не адвокація, оскільки Ви не звернулися в конкретну структуру або до конкретної особи. Це було б адвокацією, якби була вказана (позначена теґами) конкретна уповноважена структура або особа, як-от відділ дорожньої/транспортної безпеки, для прикладу.
  2. Це – адвокація, попри те, що ви не отримали бажаного результату. Нагадуємо учасникам, що адвокація – це процес, незалежно від результату.
  3. Це– адвокація з бажаним результатом.

Нехай учасники подумають, що можна зробити, використовуючи форми адвокації. Заохочуємо їх висловлювати ідеї.

III етап. Рефлексія

Наприкінці заняття нагадуємо учасникам Цілі заняття. Просимо резюмувати тему і зробити висновки про адвокацію. Висновки записуємо на дошці і пов'язуємо/порівнюємо з цілями роботи.

Додаток

Найпоширеніші форми адвокації

 

Петиції

За умови правильного використання петиції можуть стати потужною зброєю. Особливо дієві ті петиції, в яких багато людей висловлюються на підтримку тієї чи іншої кампанії, тим більше за участі засобів масової інформації.

Декілька порад щодо того, як підготувати петицію.

  • Сформулюйте зміст коротко і лаконічно. Достатньо кількох пропозицій і пунктів. Важливо, щоб петиція сприймалася легко.
  • Одна сторінка має містити не більше 10 підписів. Завдяки цьому Ваша петиція буде візуально «товстою», а всі дані підписників сприйматимуться легше. Це може стати в нагоді й надалі.
  • Наголошуйте на кількості, а не на змісті. Ви зацікавлені в кількості підписників. Не марнуйте часу на детальну характеристику окремої особи.
  • Для збору підписів ходіть групами. Так значно веселіше. Організовані «дні петиції» значно ефективніші, ніж збір підписів активістами на своїх ділянках.
  • Не пересилайте і не передавайте петиції, не залишивши собі копії.

Кампанія листів

Написання індивідуальних листів вимагає від учасників більше часу й енергії, ніж петиції. Якщо Ви плануєте зустріч з офіційною особою, заздалегідь організуйте збір кількох десятків листів. Половину надішліть поштою заздалегідь, а решту беріть із собою на зустріч. Це завжди справляє враження.

Кілька порад по підготовці кампанії листів.

  • Звертайтеся до того, хто приймає рішення, згідно з етикетом (пан/пані мер міста і т. д.).
  • Складіть короткий і ввічливий текст. Багато ефективних листів складаються всього з 4-5 пропозицій. Якщо є можливість, на початку листа подякуйте адресату за якийсь конкретний вчинок.
  • Будьте максимально конкретними. Визначтеся, з якого питання звертаєтесь до адресата, і поясніть, чому важливо, щоб Вашу ініціативу підтримав саме він.
  • Якщо Ви вирішили, що будете організовувати акцію в багатолюдному місці, підготуйте стіл для написання листів, вивісьте заздалегідь підготовані плакати і тексти листів, під якими ставитимуть підписи люди.
  • Під час кампанії збору листів постарайтеся не сидіти. Організатори завжди мають бути сповнені енергії, щоб зацікавити інших.

Зустріч з офіційною особою

Це одна із найефективніших тактик. Якщо є можливість, беріть із собою підготовані заздалегідь листи і петиції: так Ви продемонструєте, що маєте чимало прихильників.

Декілька порад щодо зустрічі з офіційною особою.

  • Щоб призначити зустріч, зателефонуйте секретарю офіційної особи і повідомте, щодо якого питання хочете зустрітися. Уточніть кількість відвідувачів – це важливо, бо якщо вас багато, кімната може не вмістити всіх бажаючих і знадобиться спеціальний зал.
  • Пам’ятайте, що присутність великої кількості відвідувачів необов’язкова. Цілком прийнятною є і невелика група.
  • Коли почнете формувати групу відвідувачів, збалансуйте її, з одного боку, різноманітним представництвом, а з іншого – своїми знайомими.
  • Проаналізуйте, що може вплинути на рішення офіційної особи. Наприклад, якщо у цієї особи чітко сформульовані релігійні переконання, постарайтеся, щоб з Вами був представник тієї ж релігії. Пам'ятайте: всі члени Вашої групи повинні підтримувати одну і ту ж програму.
  • Не залучайте до групи незнайомих людей.
  • Виберіть людину, яка представить ваші вимоги і дасть можливість коротко висловитися 1-2 представникам.
  • Ви маєте ретельно підготуватися і добре розбиратися в питанні. Заздалегідь підготуйте (прорепетируйте) кілька важливих для Вашого питання пунктів.
  • Можливо, у Вас буде нагода одночасно порушити кілька питань, але краще зробити акцент тільки на 1-2 найважливіших.
  • Після зустрічі підтримуйте з офіційною особою контакт. Якщо зустріч пройшла успішно, подякуйте. Якщо у вас попросили додатковий матеріал, надайте його якомога скоріше.
  • Якщо офіційна особа пообіцяла конкретні дії, стежте за тим, як їх виконуватимуть.

Телефонна кампанія

В деяких випадках ситуація вимагає термінового реагування і на листи або зустрічі немає часу. В таких ситуаціях краще провести телефонну кампанію. Це дасть можливість висловити свою думку особисто і безпосередньо.

Кілька порад щодо проведення телефонної кампанії.

  • Зателефонуйте потрібній Вам офіційній особі в офіс. Відрекомендуйте себе і свою організацію (школу, університет, ініціативну групу тощо).
  • Зверніться з запитом про бесіду з потрібною Вам офіційною особою. Якщо це неможливо, постарайтеся поговорити з заступниками. Якщо і це не вийде, залиште секретарю Ваші контактні дані і попросіть, щоб із Вами зв'язалися пізніше.
  • Якщо Ваша кампанія передбачає багато телефонних дзвінків, краще, щоб ці дзвінки приймала не особисто офіційна особа, а секретар, оскільки велика кількість дзвінків може вплинути на офіційну особу негативно й ускладнити вашу співпрацю. Залиште повідомлення у секретаря і попросіть передати його начальнику, а особисто офіційній особі нехай зателефонує хтось із вас і перекаже, що у секретаря залишено велику кількість повідомлень з того ж питання.
  • Повідомлення повинні бути максимально короткими. Подібно до ситуації з листами, важливо мати конкретні і сформульовані вимоги.
  • Будьте готові надати додаткову інформацію – можливо, вона знадобиться.

Використання засобів масової інформації

Використання мас-медіа – один із ефективних шляхів впливу на особу, яка приймає рішення. Співпрацю з мас-медіа треба добре спланувати.

Рекомендації для використання мас-медіа.

  • Складіть список засобів масової інформації, де будуть: назва, імена журналістів, телефони, адреси електронної пошти. Постарайтесь внести в цей список якомога різноманітніші медіа-засоби (державні, приватні і т. д.).
  • Вам треба особисто зустрітися з журналістами, ведучими ток-шоу та інших передач, з редакторами газет.
  • Стежте за новинами, передачами і статтями, зв'язуйтеся з авторами і висловлюйте свою думку. Спостерігаючи за їхньою роботою, Ви зможете точно визначити, хто зацікавиться Вашою кампанією.
  • Будьте готові до короткого викладу інформації для журналістів.
  • Використовуйте всі безкоштовні медіа-послуги.
  • Дуже ефективним є використання соціальних медіа. Використовуйте фото- і відео-матеріали, сформулюйте свої вимоги. Публікуючи матеріали, необхідно вказувати (позначати теґами) конкретну особу або структуру, яка приймає рішення, щоб ця конкретна особа звернула увагу на Вашу публікацію.
  • Потрібно врахувати, що можуть виникнути труднощі у зв'язку з неявкою представників мас-медіа на прес-конференції.
  • Підготовка прес-релізу. Прес-реліз обов'язково має містити відповіді на такі запитання: хто? де? коли? що? чому? як?
  • Багато медіа-засобів безкоштовно транслюють соціальну рекламу. Зв’яжіться з представниками медіа-засобів і дізнайтеся точні умови розміщення соціальної реклами на їхньому майданчику.

Акції

Форма визначається залежно від головної мети: Ви або проти чогось, або за щось. Основні форми:

  • свічки– як правило, ця форма використовується, коли акцію присвячено загиблим або трагічній події;
  • сидяча акція передбачає займання громадського або особистого простору. Учасники висловлюють свої вимоги і не звільняють простір до досягнення цілей або до початку переговорів;
  • демонстрація передбачає, що група з плакатами й усними вимогами проходить конкретним маршрутом і зупиняється на конкретному суспільно важливому місці. Мета демонстрації – довести конкретні вимоги (повідомлення) до суспільства або до конкретної структури.

Рекомендації для організаторів акцій.

  • Визначтеся, чого Ви хочете досягти.
  • Розподіліть в групі конкретні функції: спілкування з медіа, координацію поширення інформації, отримання дозволів і т. д.
  • Подбайте про кількість відвідувачів. Плануйте, як будете поширювати інформацію і постарайтеся залучити якомога більше людей.
  • З'ясуйте, чи не потрібен Вам дозвіл на проведення акцій і домагайтеся отримання такого дозволу. Це допоможе уникнути заборони вашої акції. Знайте свої права й обов’язки.
  • Уточніть, яке знадобиться обладнання, і переконайтеся, що маєте все необхідне (мікрофони, плакати, брошури, аптечку першої допомоги і т. д.).
  • Приготуйте заздалегідь письмову інформацію для медіа.
  • Приготуйте заздалегідь слогани. Вони мають бути неагресивні, не повинні викликати обурення і мають легко запам’ятовуватися.
  • Приготуйте плакат. Він повинен бути максимально чітким і легко читатись. Не у всіх перехожих буде час і бажання поговорити з Вами. Ви маєте привернути увагу плакатами.
  • Перевірте, чи не збігається час Вашої акції з концертом, футбольним матчем чи іншою подією, яка завадила б Вам залучити людей.
  • Відвідайте інші подібні заходи і запросіть зацікавлених людей на Вашу акцію.
  • Врахуйте погоду. Якщо може перешкодити дощ, приготуйте альтернативні варіанти.

Творчі акції (флешмоби)

Враховуючи нинішній життєвий ритм, творчі акції – ефективна можливість не тільки для привернення уваги, а й для інформування людей стосовно того чи іншого питання.

Рекомендації щодо проведення творчої акції.

  • Присвятіть акцію конкретній меті або конкретному питанню.
  • Не обов'язково, щоб це була театральна вистава. Можна підійти до питання креативно.

Пропонуємо кілька прикладів.

  • Діаграма з людей. Група активістів (100осіб) влаштувала акцію на подвір’ї університету. Там поставили 100 стільців. 10 учасників лягли на 70 стільців, а решта 90 намагалися поміститись на 30 стільцях. Цим вони хотіли показати, що 10% населення володіють 70% багатства, а решта 90% – тільки 30%. Можна змінити модель і замість 100 стільців та учасників використати 10 або скористатися іншими статистичними даними, наприклад: в одному куті стоять 100 активістів, а в іншому – тільки один; плакат або інший активіст повідомляє, що 100 – це зарплата одного міністра, а 1 – пенсія одного пенсіонера.
  • Інтерактивний форум-театр. Придумайте короткий (п'ятихвилинний) скетч на актуальну тему: про ксенофобію, про бездомних тощо. Покажіть скетч аудиторії повністю. Потім почніть спочатку і дайте глядачам можливість будь-якої миті зупинити скетч. Той, хто зупиняє скетч, стає учасником і змінює зміст, продовжуючи по-своєму. В кінці акції влаштуйте дискусію і проаналізуйте представлені варіанти.