Заняття 1. Проведення дитячо-юнацького форуму «М18: ми можемо більше!»
Цілі заняття:
- 1) створити на основі міської (сільської) ради комунікативну платформу для зустрічей молоді віком до 18 років з представниками місцевої виконавчої влади (депутатами, державними службовцями) для загального обговорення молодіжних проблем і пошуку шляхів їхнього вирішення;
- 2) підвищити рівень обізнаності дітей та молоді з діяльністю місцевого самоврядування в рамках децентралізації і рівень мотивації до участі в політичному та культурно-соціальному житті міста (села);
- 3) залучити депутатів міської (сільської) ради, інших політиків, громадських діячів, експертів у різних галузях до діалогу з дітьми та молоддю;
- 4) поширювати найкращі методи і форми роботи з дітьми та молоддю для формування їхньої активної громадянської позиції;
- 5) представити можливості різних організацій і установ з підтримки та розвитку дитячих і молодіжних проектів у місті (селі);
- 6) зміцнювати і розширювати мережу партнерства М18.
Необхідні ресурси і додаткові матеріали:
- приміщення або виділене місце, де проходитиме захід;
- програма форуму;
- інформаційні плакати і/або флаєри;
- мультимедійна апаратура, мікрофони;
- їжа для учасників;
- бейджики з логотипом форуму;
- банери;
- заохочувальні призи для волонтерів;
- аркуші ватману.
Необхідний час: підготовчий етап – від 3 місяців, проведення форуму – 1 день, рефлексія – 2 години.
Загальні рекомендації модератору/тренеру
- Дитячо-юнацький форум – це суспільно-освітній проект за участю дітей та молоді, спрямований на формування їхньої активної громадянської позиції завдяки діалогам з політиками і представниками влади, презентація та підтримка суспільно важливих дитячих і молодіжних проектів та ініціатив.
- Формат заходу пропонується за зразком проведення молодіжного форуму «Berliner Jugendforum» [2], який раніше щорічно проходив у Парламенті Берліна, а зараз проводиться на відкритих майданчиках міста. Щороку для обговорення між молоддю і місцевими політиками вибирають актуальні теми, дітей ознайомлюють з робочим розпорядком і обов'язками місцевих органів влади, організовують розважальні майданчики та харчування для молоді під час заходу.
- Учасники форуму: діти і молодь, молодіжні організації, педагогічна громадськість, депутати, представники влади, бізнесу, ЗМІ, батьки. Форум є відкритим заходом, який може відвідати будь-хто, у кого є таке бажання.
- Важливо отримати підтримку і згоду місцевої міської (сільської) ради на проведення форуму. Особлива цінність заходу – його локація та участь голови міської (сільської) ради.
- Період підготовки подібного заходу займає від 3-х місяців. У Німеччині його готують 12 місяців і виділяють основне фінансування з міського бюджету. Ви виходите зі своїх реалій і можливостей.
- Відбувається після проведення «виборів М18».
- Функції ведучих, журналістів, волонтерів виконують діти.
- Складаючи програму форуму, необхiдно чітко прописати час і місце проведення кожного заходу, адже кілька заходів відбуваються в один і той самий час, але на різних майданчиках.
Хід заняття
I етап. Організація і підготовка
- Створіть команду однодумців, розподіліть між собою обов'язки і складіть графік дій.
- Знайдіть приміщення або спеціально виділене місце на відкритому майданчику для проведення форуму і домовтеся з місцевою адміністрацією про можливість використання даного приміщення в обраний для форуму день. У приміщенні має бути декілька майданчиків для одночасного проведення кількох заходів. Наприклад, в один і той самий час можуть проходити круглий стіл, майстер-класи, виступи творчих колективів тощо.
- Продумайте і ретельно організуйте PR-кампанію. Надрукуйте або попросіть дітей намалювати плакати з інформацією про форум, надрукуйте на принтері інформаційні флаєри для поширення. Підключіть місцеві телекомпанії, радіо, інтернет-видавництва.
- Організуйте роботу юних журналістів: вони мають брати в учасників форуму інтерв'ю, знімати відеосюжети.
- Залучіть місцевих представників бізнесу, щоб вони надали посильну фінансову допомогу (кулери з питною водою, солодощами, заохочувальні подарунки, оплата витрат на підготовку заходу, надання транспорту для перевезення юних артистів і їхніх костюмів тощо). Надайте їм можливість виставити рекламу своїх компаній.
- Проведіть переговори з дитячими центрами творчості, художніми студіями, «зірками» телешоу, молодіжними співаками і т. д. для забезпечення роботи різних майстер-класів та розважальних заходів під час форуму.
- Проведіть переговори з політиками, місцевими депутатами. Підготуйте їх до того, що на форумі їм буде надано можливість спілкуватися з молоддю на рівних у форматі діалогу і дискусії. Офіційні промови на такому заході не бажані.
- Організуйте на форумі роботу волонтерів. Приділіть особливу увагу заохоченню волонтерів (наприклад, за можливості, роздайте їм футболки, пенали, ручки з логотипом форуму).
- Використовуйте адміністративний ресурс шкіл-партнерів.
ІІ етап. Складання та змістове наповнення програми форуму
Змістова частина програми форуму містить діалог з політиками, дискусії серед молоді на актуальні теми, арсенал можливостей для М18, розважальну програму.
- Діалог з політиками можна організувати у вигляді панельної дискусії, для цього потрібно вибрати ключову тему.

Варіант 1. «Обговорення результатів «виборів М18». Обговоріть результати «виборів М18», їхню схожість зі справжніми «дорослими» виборами і відмінність від них; чим керувалася молодь, коли вибирала того чи іншого кандидата/партію; на що треба звертати увагу вирішуючи, за кого голосувати. У дискусії обов'язково мають брати участь діти, які були активними учасниками «виборів М18».

Варіант 2. «Моніторинг виконання передвиборчих програм політичними партіями/кандидатами». Якщо після виборів минув уже певний час, можна запропонувати дітям проаналізувати програми кандидатів/партій, які перемогли на виборах, і обговорити з політиками, наприклад, такі питання:
- Що з обіцяного виконано? Що не виконано? Чому?
- Що треба зробити для того, щоб виконати ці обіцянки?
- Чому давали такі обіцянки, які неможливо виконати?
Підведіть підсумок – чи багато популістських обіцянок в цілому містилося в передвиборчих програмах.
Варіант 3. «Ознайомлення з роботою місцевих депутатських комісій міської (сільської) ради». Тут використовують формат групової роботи, а не панельної дискусії. Методом жеребкування розділіть дітей на групи по 5 осіб. Попросіть їх визначити в групі три головні проблеми, з якими постійно стикаються мешканці міста (села). Попросіть дітей окреслити ці проблеми вголос і зафіксуйте їх на ватмані. Роздайте кожній міні-групі по одній проблемі і попросіть членів місцевих депутатських комісій приєднатися по 1-2 особи до дитячих груп. Спільно вони мають скласти реальний план вирішення даної проблеми. Потім кожна група представляє своє вирішення. Інші групи мають висловити свої рекомендації з приводу цих вирішень. Вирішення проблем зафіксуйте на ватмані, щоб потім викласти їх у письмовому вигляді і передати в міську раду як спільне бачення шляхів вирішення проблем з погляду політиків і молоді.
- Дискусії серед молоді на актуальні теми. Обирають 3-5 тем, які пропонують обговорити в неформальній обстановці. Діти обирають цікаву для них тему і беруть участь в її обговоренні. Одночасно в різних кімнатах може відбуватися обговорення кількох тем. Ведучим повинен виступати підліток, який має певну низку питань для обговорення з аудиторією; можна використати відеосюжет, з якого й почнеться це обговорення. Серед тем можуть бути, наприклад, такі:

- Громадянська участь молоді: Молодші 18-ти – чи можемо ми насправді більше? (презентація та обговорення дитячих ініціатив і проектів);
- М18: ми– покоління Z (як вчити / як навчається «оцифроване» покоління, чи багато при цьому дає школа або неформальна освіта);
- Проблеми дітей-переселенців і міґрантів (що можуть зробити однолітки для їхньої адаптації);
- Буллінг (цькування) у школі (як часто проявляється; можливо, треба задіяти медіатора чи краще все-таки міняти школу);
- Без табу (вільні теми щодо дискримінації в школі, дитячої жорстокості, інтернет-залежності, сексуального виховання тощо).
- «Арсенал можливостей для М18» є майданчиком, де проходять виставки-презентації організацій, які орієнтовані у своїй діяльності на дітей і молодь (дитячі центри, студії, фонди, програми обміну, консультаційні центри, вузи тощо), потенційних меценатів і спонсорів для підтримки молодіжних проектів та соціальних ініціатив, до яких можуть долучитися діти і молодь.
- Розважальна програма містить різноманітні майстер-класи, квести, виступи дитячих художніх творчих колективів, індивідуальні виступи і презентації, флешмоби, виступи молодіжних зірок естради.

ІІІ етап. День проведення форуму
- Офіційне відкриття форуму.
- Одночасна робота різних заходів у визначених локаціях. Приклади програм проведення подібних заходів можна подивитися на сайтах форуму в Берліні [2] і в Києві [1].
- Офіційне закриття форуму.
IV етап. Рефлексія
Пропонуємо провести обговорення серед дорослих і дітей – організаторів форуму:

- Яке враження справив на Вас форум?
- Чи задоволені Ви результатами проведеного форуму? Чим саме?
- Які виникали проблеми?
- Яким чином вдалося вирішити проблеми (колективно чи індивідуально)?
- Чи всі запропоновані для дискусії серед молоді теми були цікавими і доступними?
- Чи були створені всі умови для проведення дискусії під час діалогу з політиками?
- Чи сприяло проведення дискусії висловленню різних поглядів?
- Чи всі учасники дискусій мали однакові можливості для виступу?
- Чи всі учасники дискусій були активними?
- Чи сприяла дискусія підвищенню поваги до людей, які висловлювали інші погляди?
- Варто вирішити, як найкраще оформити результати роботи форуму та представити їх публічно.