Розділ II. Впливаємо на прийняття рішень та відстоюємо інтереси суспільства

Заняття 1. Проведення дитячо-юнацького форуму «М18: ми можемо більше!»

Цілі заняття:

 • 1) створити на основі міської (сільської) ради комунікативну платформу для зустрічей молоді віком до 18 років з представниками місцевої виконавчої влади (депутатами, державними службовцями) для загального обговорення молодіжних проблем і пошуку шляхів їхнього вирішення;
 • 2) підвищити рівень обізнаності дітей та молоді з діяльністю місцевого самоврядування в рамках децентралізації і рівень мотивації до участі в політичному та культурно-соціальному житті міста (села);
 • 3) залучити депутатів міської (сільської) ради, інших політиків, громадських діячів, експертів у різних галузях до діалогу з дітьми та молоддю;
 • 4) поширювати найкращі методи і форми роботи з дітьми та молоддю для формування їхньої активної громадянської позиції;
 • 5) представити можливості різних організацій і установ з підтримки та розвитку дитячих і молодіжних проектів у місті (селі);
 • 6) зміцнювати і розширювати мережу партнерства М18.

Необхідні ресурси і додаткові матеріали:

 • приміщення або виділене місце, де проходитиме захід;
 • програма форуму;
 • інформаційні плакати і/або флаєри;
 • мультимедійна апаратура, мікрофони;
 • їжа для учасників;
 • бейджики з логотипом форуму;
 • банери;
 • заохочувальні призи для волонтерів;
 • аркуші ватману.

Необхідний час: підготовчий етап – від 3 місяців, проведення форуму – 1 день, рефлексія – 2 години.

Загальні рекомендації модератору/тренеру

 1. Дитячо-юнацький форум – це суспільно-освітній проект за участю дітей та молоді, спрямований на формування їхньої активної громадянської позиції завдяки діалогам з політиками і представниками влади, презентація та підтримка суспільно важливих дитячих і молодіжних проектів та ініціатив.
 2. Формат заходу пропонується за зразком проведення молодіжного форуму «Berliner Jugendforum» [2], який раніше щорічно проходив у Парламенті Берліна, а зараз проводиться на відкритих майданчиках міста. Щороку для обговорення між молоддю і місцевими політиками вибирають актуальні теми, дітей ознайомлюють з робочим розпорядком і обов'язками місцевих органів влади, організовують розважальні майданчики та харчування для молоді під час заходу.
 3. Учасники форуму: діти і молодь, молодіжні організації, педагогічна громадськість, депутати, представники влади, бізнесу, ЗМІ, батьки. Форум є відкритим заходом, який може відвідати будь-хто, у кого є таке бажання.
 4. Важливо отримати підтримку і згоду місцевої міської (сільської) ради на проведення форуму. Особлива цінність заходу – його локація та участь голови міської (сільської) ради.
 5. Період підготовки подібного заходу займає від 3-х місяців. У Німеччині його готують 12 місяців і виділяють основне фінансування з міського бюджету. Ви виходите зі своїх реалій і можливостей.
 6. Відбувається після проведення «виборів М18».
 7. Функції ведучих, журналістів, волонтерів виконують діти.
 8. Складаючи програму форуму, необхiдно чітко прописати час і місце проведення кожного заходу, адже кілька заходів відбуваються в один і той самий час, але на різних майданчиках.

Хід заняття

I етап. Організація і підготовка

 1. Створіть команду однодумців, розподіліть між собою обов'язки і складіть графік дій.
 2. Знайдіть приміщення або спеціально виділене місце на відкритому майданчику для проведення форуму і домовтеся з місцевою адміністрацією про можливість використання даного приміщення в обраний для форуму день. У приміщенні має бути декілька майданчиків для одночасного проведення кількох заходів. Наприклад, в один і той самий час можуть проходити круглий стіл, майстер-класи, виступи творчих колективів тощо.
 3. Продумайте і ретельно організуйте PR-кампанію. Надрукуйте або попросіть дітей намалювати плакати з інформацією про форум, надрукуйте на принтері інформаційні флаєри для поширення. Підключіть місцеві телекомпанії, радіо, інтернет-видавництва.
 4. Організуйте роботу юних журналістів: вони мають брати в учасників форуму інтерв'ю, знімати відеосюжети.
 5. Залучіть місцевих представників бізнесу, щоб вони надали посильну фінансову допомогу (кулери з питною водою, солодощами, заохочувальні подарунки, оплата витрат на підготовку заходу, надання транспорту для перевезення юних артистів і їхніх костюмів тощо). Надайте їм можливість виставити рекламу своїх компаній.
 6. Проведіть переговори з дитячими центрами творчості, художніми студіями, «зірками» телешоу, молодіжними співаками і т. д. для забезпечення роботи різних майстер-класів та розважальних заходів під час форуму.
 7. Проведіть переговори з політиками, місцевими депутатами. Підготуйте їх до того, що на форумі їм буде надано можливість спілкуватися з молоддю на рівних у форматі діалогу і дискусії. Офіційні промови на такому заході не бажані.
 8. Організуйте на форумі роботу волонтерів. Приділіть особливу увагу заохоченню волонтерів (наприклад, за можливості, роздайте їм футболки, пенали, ручки з логотипом форуму).
 9. Використовуйте адміністративний ресурс шкіл-партнерів.

 

ІІ етап. Складання та змістове наповнення програми форуму

Змістова частина програми форуму містить діалог з політиками, дискусії серед молоді на актуальні теми, арсенал можливостей для М18, розважальну програму.

 1. Діалог з політиками можна організувати у вигляді панельної дискусії, для цього потрібно вибрати ключову тему.

 

Варіант 1. «Обговорення результатів «виборів М18». Обговоріть результати «виборів М18», їхню схожість зі справжніми «дорослими» виборами і відмінність від них; чим керувалася молодь, коли вибирала того чи іншого кандидата/партію; на що треба звертати увагу вирішуючи, за кого голосувати. У дискусії обов'язково мають брати участь діти, які були активними учасниками «виборів М18».

Варіант 2. «Моніторинг виконання передвиборчих програм політичними партіями/кандидатами». Якщо після виборів минув уже певний час, можна запропонувати дітям проаналізувати програми кандидатів/партій, які перемогли на виборах, і обговорити з політиками, наприклад, такі питання:

 • Що з обіцяного виконано? Що не виконано? Чому?
 • Що треба зробити для того, щоб виконати ці обіцянки?
 • Чому давали такі обіцянки, які неможливо виконати?

Підведіть підсумок – чи багато популістських обіцянок в цілому містилося в передвиборчих програмах.

Варіант 3. «Ознайомлення з роботою місцевих депутатських комісій міської (сільської) ради». Тут використовують формат групової роботи, а не панельної дискусії. Методом жеребкування розділіть дітей на групи по 5 осіб. Попросіть їх визначити в групі три головні проблеми, з якими постійно стикаються мешканці міста (села). Попросіть дітей окреслити ці проблеми вголос і зафіксуйте їх на ватмані. Роздайте кожній міні-групі по одній проблемі і попросіть членів місцевих депутатських комісій приєднатися по 1-2 особи до дитячих груп. Спільно вони мають скласти реальний план вирішення даної проблеми. Потім кожна група представляє своє вирішення. Інші групи мають висловити свої рекомендації з приводу цих вирішень. Вирішення проблем зафіксуйте на ватмані, щоб потім викласти їх у письмовому вигляді і передати в міську раду як спільне бачення шляхів вирішення проблем з погляду політиків і молоді.

 1. Дискусії серед молоді на актуальні теми. Обирають 3-5 тем, які пропонують обговорити в неформальній обстановці. Діти обирають цікаву для них тему і беруть участь в її обговоренні. Одночасно в різних кімнатах може відбуватися обговорення кількох тем. Ведучим повинен виступати підліток, який має певну низку питань для обговорення з аудиторією; можна використати відеосюжет, з якого й почнеться це обговорення. Серед тем можуть бути, наприклад, такі:

 • Громадянська участь молоді: Молодші 18-ти – чи можемо ми насправді більше? (презентація та обговорення дитячих ініціатив і проектів);
 • М18: ми– покоління Z (як вчити / як навчається «оцифроване» покоління, чи багато при цьому дає школа або неформальна освіта);
 • Проблеми дітей-переселенців і міґрантів (що можуть зробити однолітки для їхньої адаптації);
 • Буллінг (цькування) у школі (як часто проявляється; можливо, треба задіяти медіатора чи краще все-таки міняти школу);
 • Без табу (вільні теми щодо дискримінації в школі, дитячої жорстокості, інтернет-залежності, сексуального виховання тощо).
 1. «Арсенал можливостей для М18» є майданчиком, де проходять виставки-презентації організацій, які орієнтовані у своїй діяльності на дітей і молодь (дитячі центри, студії, фонди, програми обміну, консультаційні центри, вузи тощо), потенційних меценатів і спонсорів для підтримки молодіжних проектів та соціальних ініціатив, до яких можуть долучитися діти і молодь.
 2. Розважальна програма містить різноманітні майстер-класи, квести, виступи дитячих художніх творчих колективів, індивідуальні виступи і презентації, флешмоби, виступи молодіжних зірок естради.

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ етап. День проведення форуму

 1. Офіційне відкриття форуму.
 2. Одночасна робота різних заходів у визначених локаціях. Приклади програм проведення подібних заходів можна подивитися на сайтах форуму в Берліні [2] і в Києві [1].
 3. Офіційне закриття форуму.

 

IV етап. Рефлексія

Пропонуємо провести обговорення серед дорослих і дітей – організаторів форуму:

 

 • Яке враження справив на Вас форум?
 • Чи задоволені Ви результатами проведеного форуму? Чим саме?
 • Які виникали проблеми?
 • Яким чином вдалося вирішити проблеми (колективно чи індивідуально)?
 • Чи всі запропоновані для дискусії серед молоді теми були цікавими і доступними?
 • Чи були створені всі умови для проведення дискусії під час діалогу з політиками?
 • Чи сприяло проведення дискусії висловленню різних поглядів?
 • Чи всі учасники дискусій мали однакові можливості для виступу?
 • Чи всі учасники дискусій були активними?
 • Чи сприяла дискусія підвищенню поваги до людей, які висловлювали інші погляди?
 • Варто вирішити, як найкраще оформити результати роботи форуму та представити їх публічно.
Джерела
 1. Київський дитячо-юнацький форум М18 «Меншi 18 – ми можемо бiльше!»: 12 листопада 2017 р. // М18 : [сайт]. URL: https://m18.org.ua/forum-m18.html (дата посилання: 10.10.2017).
 2. Berliner Jugendforum : [сайт]. URL: http://jugendforum.berlin/en/homepage/ (дата посилання: 10.10.2017).