Заняття 7. Проведення виборів «М18» для дітей та молоді

Цілі заняття:

 • Розвиток компетентності вчителів та учнів у питаннях демократичного громадянства шляхом участі в імітаційній грі «Вибори М18»;
 • Розвиток у старшокласників критичного мислення, вміння виявляти маніпуляцію свідомістю і здатності їй протистояти;
 • Формування готовності свідомо робити свій громадянський вибір і відповідально займати активну громадянську позицію в суспільстві;
 • Формування вміння молоді М18 виявляти і формулювати зацікавленість справами місцевої громади, самостійно знаходити відповіді на питання, пов'язані з політикою, і активно впливати на навколишнє громадянське середовище.

Необхідні ресурси і додаткові матеріали:

 • аудиторія для проведення виборів;
 • кабінки й урни для голосування;
 • правила проведення «виборів М18» (див. додаток);
 • документи для оцінки результатів виборів (реєстраційну форму списку виборців, протокол дільничної виборчої комісії (ДВК) і виборчий бюлетень подано в додатках 2, 4 і 5 до теми 1 розділу I).

Необхідний час: підготовчий етап – 7 днів, проведення виборів – 1 день, рефлексія – 2 години.

Загальні рекомендації модератору/тренеру

 1. Історія проекту. Проект є аналогом міжнародної освітньої програми «Under 18» [3], яка реалізується в Німеччині з 1998 року і передбачає залучення дітей та молоді віком до 18 років до виборів через імітацію виборчого процесу напередодні справжніх виборів для дорослих. В 2013році в таких виборах у Німеччині взяли участь майже 200 000 дітей. В Україні такий формат був уперше випробуваний в рамках українсько-німецького проекту 17 жовтня 2015 року в Києві, Ірпіні і Запоріжжі на виборах мерів цих міст. Таким чином в український освітній простір була впроваджена нова форма залучення молоді і формування у неї позиції активного громадянства та розвитку демократії. Зокрема, в Києві працювало 17 виборчих дільниць для дітей та молоді, а в голосуванні на виборах мера міста взяли участь понад 3 500 дітей. В Грузії і в Росії такий проект був здійснений напередодні місцевих виборів у вересні 2016 року [2]. Проект є освітнім і принципово політично нейтральним.
 2. Для проведення «виборів М18» обрано форму імітаційної гри. «Імітаційна гра – це дидактична форма, призначена для відтворення (імітації) певних процесів (наприклад, процесу прийняття рішення або процесу розподілу ресурсів) з метою їхнього вивчення й освоєння слухачами. Основним навчальним результатом при проведенні імітаційних ігор вважається здобуття навички культурної (нормативної) участі у процесі і навички аналізу процесу за ключовими пунктами» [1, с. 8]. Імітаційні ігри організовані, як правило, так, щоб учасники грали в них із задоволенням. Перед учасниками необхідно розгорнути сам процес діяльності, а потім будувати обговорення його проходження, умов, у яких він розгортається, особливостей спрямованих на організацію процесу дій учасників і т. д.

                                                                                                           

 1. Методично імітаційні ігри проводяться у три етапи:
 • підготовка до гри (учасників ознайомлюють з цілями і правилами проведення гри);
 • проведення самої гри (в нашій ситуації– проведення «виборів М18»);
 • обговорення гри (рефлексія учасників).
 1. «Вибори М18» проводяться напередодні справжніх виборів. Такі часові рамки обрано спеціально, тому що саме в цей період діти і молодь починають цікавитися політикою і дізнаватися про процес виборів.
 2. Виборча дільниця може розташовуватися скрізь, де перебуває молодь, – у школі, в молодіжному клубі, в центрах для дітей та молоді, у бібліотеках або на вулицях і площах, у парках у вигляді пересувної виборчої дільниці. З огляду на суворий партійно-політичний нейтралітет проекту М18, політичні партії та їхні молодіжні організації не можуть відкривати виборчі дільниці М18 у своїх представництвах.
 3. У школах слід провести низку занять з політології для підготовки молоді до усвідомленої участі у «виборах М18»: «Політичні ідеології» (див. тему4 розділу III), «Аналізуємо передвиборчі програми кандидатів» (див. тему 4 розділу II), «Принципи виборчого права» (див. тему 6 розділу III).
 4. Якщо дозволяє фінансування, треба надрукувати агітаційні плакати та інформаційні флаєри про проект. Якщо фінансування недостатнє– оголосити по всіх школах-учасницях конкурс серед дітей на найкращий агітаційний плакат. Плакати розвішуються на стінах шкільних виборчих дільниць.
 5. Дата оголошення результатів «виборів М18» залежить від національного контексту країни. В Німеччині результати «виборів М18» оголошують перед результатами офіційних виборів. В Україні (2015), Грузії (2016) і Росії (2016) оголошення результатів «виборів М18» відбувалося після оголошення результатів офіційних виборів, щоб уникнути звинувачення з боку політиків у використанні думки дітей для маніпуляції дорослим виборцем.
 6. «Вибори М18» не є представницькими і проходять за спрощеною процедурою у порівнянні зі справжніми виборами. Головний принцип «виборів М18»– добровільна участь дітей та молоді. Не можна змушувати дітей іти голосувати всім класом, тим більше, що вибори проходять у вихідний від навчання день. Тому попередніх списків виборців немає.
 7. Екзит-пол – це характерна для світової соціологічної практики процедура опитування громадян, яке проводиться соціологічними службами на виході з виборчих дільниць після голосування. Основними завданнями екзит-полу є отримання можливості оперативних прогнозів результату виборів і накопичення статистичних даних про електорат. Виборців, які залишають виборчі дільниці, запитують (на умовах анонімності), за кого вони проголосували. Виходячи з припущення, що у більшості виборців немає причин говорити неправду, дані таких опитувань використовують для перевірки (кореляції) офіційно опублікованих даних голосування. Чудово, якщо є можливість організувати таку роботу під час «виборів М18».
 8. Політичний креатив. Під час «виборів М18» організуйте різні майстер-класи, конкурс на найкращий плакат, проведіть благодійну акцію. Залучіть до цього зацікавлених батьків, які прийшли разом з дітьми. У фойє увімкніть музику, ввімкніть для перегляду мотиваційні ролики про важливість голосування. Організуйте роботу юних журналістів, які братимуть інтерв'ю у виборців.

Хід заняття

І етап. Підготовка до гри

 1. Переконайтесь, що учасники успішно пройшли тренінг «Робота дільничної виборчої комісії на «виборах М18» (див. тему1 розділу I).
 2. Ознайомте учасників з правилами проведення «виборів М18» (див. додаток).
 3. Організуйте роботу виборчої дільниці і виборчої комісії з підготовки до виборів у відповідності до правил проведення «виборів М18».

 

ІI етап. Проведення імітаційної гри «Вибори М18»

Сценарний план проведення дня «виборів М18»

Ігрові епізоди

Примітки

Назва

Зміст

Тривалість

1

Відкриття роботи виборчої дільниці в день «виборів М18»

Члени дільничної виборчої комісії складають присягу.

Голова ДВК демонструє членам ДВК та спостерігачам порожні урни для голосування, які потім опечатують (пломбують).

Голова ДВК демонструє членам ДВК та спостерігачам порожні кабінки для таємного голосування.

Голова ДВК оголошує «вибори М18» на виборчій дільниці відкритими.

09.30–10.00

Зразок тексту присяги члена ДВК наведено в додатку 1 до теми 1 розділу I.  

Приміщення для виборів напередодні обладнано відповідно до правил «виборів М18».

2

Процес голосування

Кожен виборець спочатку проходить реєстрацію у членів ДВК і розписується в реєстраційному списку.

Члени ДВК видають виборцю бюлетень в одному екземплярі.

Кожен виборець голосує особисто – проходить в закриту кабінку і навпроти П. І. Б. кандидата ставить позначку (галочку або хрестик).

Заповнений виборчий бюлетень виборець опускає в опечатану урну для голосування.

Виборець залишає виборчу дільницю.

10.00–14.00

Використовуйте п. 10 «Політичний креатив» із загальних рекомендацій модератору/тренеру.

3

Робота спостерігачів

Спостерігачі присутні у приміщенні виборчої дільниці і в межах своїх повноважень стежать за дотриманням усіх процедур.

09.30–18.00

Час може скоротитися, якщо після закінчення голосування процедура підрахунку голосів пройде швидше.

4

Робота екзит-полу

На виході з дільниці виборців, які вже проголосували, зустрічає екзит-пол. На умовах анонімності виборців запитують, за кого вони проголосували. Дані заносять у форму. Результати екзит-полу, зібрані на виборчій дільниці, після закінчення голосування передають координатору екзит-полу.

10.00–14.00

Результати даних екзит-полу оголошують тільки після оголошення офіційних результатів «виборів М18».

5

Закриття процесу голосування

Після закінчення часу, відведеного для голосування, голова ДВК оголошує, що отримати бюлетені і проголосувати можуть тільки ті виборці, які перебувають у приміщенні для голосування.

Двері до приміщення для голосування зачиняють.

Виборці, які проголосували, виходять з приміщення.

У приміщенні залишаються тільки члени ДВК та спостерігачі.

14.00–14.20

Член ДВК, який перебуває перед вхідними дверима, повідомляє тим, хто запізнився, що процес голосування завершено, увійти і проголосувати вже не можна.

6

Підписання зобов'язання про нерозголошення результатів «виборів М18» до певного терміну

Перед підрахунком голосів члени ДВК і спостерігачі підписують зобов'язання про нерозголошення відомостей про результати «виборів М18» до оголошення офіційних результатів справжніх «дорослих» виборів.

14.20–14.30

Форма угоди має бути підготована заздалегідь. Формулювання містяться у присязі членів ДВК (див. додаток 1 до теми 1 розділу I).

7

Підрахунок голосів

Урни для голосування відкриває голова ДВК після перевірки цілісності печаток (пломб) на них.

Підрахунок голосів виборців починається відразу після закінчення голосування і проводиться до встановлення підсумків голосування. Підрахунок голосів члени ДВК здійснюють відкрито, у присутності спостерігачів.

Недійсні виборчі бюлетені підраховуються і підсумовуються окремо.

14.30–15.30

 

8

Складання протоколу і відправлення його в Центральну виборчу комісію (ЦВК)

Голова ДВК відкрито оголошує результати голосування і вносить ці дані у два протоколи ДВК про підсумки голосування, які підписують всі члени ДВК.

Скани протоколів відправляються електронною поштою в ЦВК.

15.30–16.00

Результати голосування від кожної ДВК передають у ЦВК до 18.00 дня «виборів М18».

 

9

Архівація виборчих бюлетенів на виборчій дільниці

Після завершення підрахунку члени ДВК упаковують виборчі бюлетені в окремі пачки відповідно до кандидатів, за яких віддали свої голоси виборці. В окремі пачки складають недійсні бюлетені. На кожній пачці, в яку упаковані бюлетені, вказується кількість вміщених бюлетенів та ім'я кандидата або ставиться відмітка «Недійсні бюлетені». Ці пачки складають в коробки або мішки, які опечатують (пломбують).

16.00–17.00

Коробки з бюлетенями зберігають у ДВК до офіційного оголошення результатів „виборів М18», а потім передають у ЦВК.

III етап. Обговорення гри. Рефлексія

Обговорення імітаційної гри здійснюють у два етапи.

І етап обговорення вражень учасників процесу:

 • Які у вас враження після гри?
 • Що ви хочете сказати про побачене в цілому?
 • Як вам здається, чи можна було побудувати гру краще? Як це зробити?
 • Які враження у вас від окремих фрагментів гри?

ІІ етап – обговорення процесу:

 • Які дії під час гри були ефективні, а які – ні? Чому?
 • Що б ви робили, якби грали ще раз?

Рефлексія може містити такі запитання:

 • Що нового ви дізналися під час гри?
 • Чому ви навчились?
 • Що вас тепер турбує?
 • Яких знань не вистачало?
 • Яку дійсність із повсякденного життя демонструє вам ця гра?

 

Джерела
 1. КавтарадзеД. Н. Обучение. Игра : Введение в активные методы обучения. М. : Флінта, 1998.
 2. М18: [сайт]. URL: https://m18.org.ua/ (дата посилання: 10.10.2017).
 3. U18: [сайт]. URL: http://www.u18.org/willkommen/ (дата посилання: 10.10.2017).
Додаток

Правила проведення «виборів М18»

 

I.

«Вибори М18» – це освітній проект для молоді, яка не досягнула 18-річного віку і не має права виборчого голосу. Проект дає змогу зрозуміти суть основного механізму демократії – виборів і взяти участь в імітаційній грі, максимально наближеній до процесу проведення реальних виборів у країні.

II.

Принципи проведення «виборів М18»

 1. Рівне і пряме виборче право при таємному голосуванні.
 2. Добровільна участь.
 3. Вільне волевиявлення виборця.

                                                                                                                              

III.

Створення виборчих дільниць і виборчих комісій

 1. Виборчі дільниці відкривають на базі навчальних закладів, які дали згоду на участь у проекті. Для відкриття виборчої дільниці на території навчального закладу потрібна згода адміністрації.
 2. На кожній виборчій дільниці формують дільничну виборчу комісію (ДВК). До неї можуть увійти всі бажаючі, які пройшли тренінг «Робота дільничної виборчої комісії на «виборах М18» (див. тему1 розділу I). Комісія має налічувати не менше 5 осіб (голова/заступник голови комісії, секретар, члени комісії, спостерігачі).
 3. Члени ДВК розподіляють між собою посади й обирають голову комісії.
 4. Під час підготовки і проведення «виборів М18» головною є Центральна виборча комісія (ЦВК), яку формують організатори проекту «М18».
 5. Рішення ЦВК є обов'язковими для виконання ДВК.

IV.

Робота Центральної виборчої комісії М18

До складу ЦВК входить не менше трьох осіб. Повноваження ЦВК охоплюють:

 1. Організацію підготовки і проведення виборів.
 2. Керівництво діяльністю ДВК.
 3. Надання правової та методичної допомоги ДВК.
 4. Затвердження форм документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів. Повний пакет документації містить:
 • огляд основних положень партійних програм щодо молоді і пов'язаних з нею тем (синопсис);
 • брошуру про місцеві вибори відповідно до законодавства країни, де проходять вибори;
 • правила проведення «виборів М18» (даний документ);
 • документи для оцінки результатів виборів (реєстраційна форма списку виборців, протокол);
 • виборчі бюлетені зі списком реальних кандидатів/партій, які йдуть на вибори (списки треба отримати в державній ЦВК).
 1. Надання іншим виборчим дільницям повного пакету виборчої документації.
 2. Здійснення контролю за дотриманням правил проведення виборів (наявність урн, кабінок, роботи спостерігачів і екзит-полу).
 3. Збір протоколів з результатами голосування з усіх ДВК.
 4. Здійснення загального підрахунку голосів у форматі Excel і визначення загальних результатів «виборів М18».
 5. Розгляд скарг (у формі заяв) на рішення і дії дільничних виборчих комісій.

V.

Робота дільничних виборчих комісій

Для забезпечення роботи з підготовки і проведення «виборів М18» ДВК наділені такими повноваженнями:

 1. Забезпечувати роботу ДВК протягом 5-ти днів до проведення «виборів М18».
 2. Інформувати виборців про день, час і місце голосування на «виборах М18».
 3. Організовувати збір всіх передвиборчих програм кандидатів/партій, які йдуть на вибори, і надавати цю інформацію виборцям.
 4. Контролювати дотримання правил розміщення передвиборчих агітаційних матеріалів на території виборчої дільниці.
 5. Організовувати зустрічі (дискусії, дебати) з політтехнологами, політиками, громадськими діячами.
 6. Стежити за тим, щоб агітаційний період припинився за добу до дня голосування на «виборах М18». Проведення передвиборчої агітації в день голосування і напередодні заборонено.
 7. Забезпечити підготовку та обладнання приміщень для голосування (наявність кабінок з ручками, урн для голосування).
 8. Забезпечити необхідну кількість виборчих бюлетенів.
 9. Організувати на виборчій дільниці процедуру голосування.
 10. Провести підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, скласти протокол про підсумки голосування і передати його в ЦВК.
 11. Забезпечувати збереження і подальшу передачу в ЦВК заповнених бюлетенів.

VI.

Права спостерігачів на «виборах М18»

Спостерігачем на виборах може бути будь-хто, у кого є таке бажання. Спостерігач має право:

 • зареєструватися спостерігачем на виборчій дільниці;
 • перебувати у приміщенні для голосування на виборчій дільниці під час усіх процедур;
 • спостерігати за видачею бюлетенів виборцям;
 • спостерігати за підрахунком голосів на відстані, за умови, що звідти видно позначки, зроблені виборцями у бюлетенях;
 • спостерігати за тим, як виборча комісія складає протоколи про підсумки голосування та інші документи;
 • звертатися з пропозиціями і зауваженнями з питань організації голосування до голови ДВК або його заступника;
 • оскаржувати рішення і дії виборчої комісії в ЦВК;
 • здійснювати у приміщенні для голосування відео- і фото-зйомку, повідомивши про це голову виборчої комісії та погодивши місце, звідки буде вестися зйомка.

Спостерігач не має права:

 • видавати виборцям бюлетені;
 • розписуватися від імені виборця за отримання бюлетеня;
 • заповнювати бюлетень за виборця;
 • брати участь у підрахунку голосів;
 • перешкоджати роботі виборчої комісії;
 • проводити передвиборчу агітацію серед виборців.

VII.

Робота екзит-полу на «виборах М18» (за можливості)

Екзит-пол виконує інформаційну та контрольну функції. На кожній виборчій дільниці це може бути група з трьох осіб, яка фіксуватиме дані. Потім ці дані передають координатору екзит-полу. Координатор екзит-полу перебуває у тому ж навчальному закладі, що й ЦВК. Його обирають організатори проекту «М18». Результати даних екзит-полу оголошують тільки після оголошення результатів офіційних «виборів М18».

VIII.

Обладнання приміщень для голосування

У приміщенні, де проходитиме голосування, мають бути:

 • кабінки або спеціально обладнані місця для таємного голосування з прикріпленими ручками і достатнім освітленням;
 • урни для виборчих бюлетенів;
 • стільці і столи для членів виборчої комісії;
 • стільці для спостерігачів;
 • інформаційні стенди, на яких розміщена інформація про кандидатів з їхніми фото, зразки заповнення виборчих бюлетенів без списку реальних кандидатів.

IX.

Порядок проведення голосування

 1. Голосування проводиться у призначений день виборів, у встановлений дільничною виборчою комісією час.
 2. Після відкриття виборчої дільниці, перед початком голосування, члени ДВК складають присягу (якщо ця процедура передбачена законодавчим документом держави).
 3. Голова ДВК демонструє членам ДВК та спостерігачам порожні урни для голосування, які потім опечатують (пломбують).
 4. Голова ДВК демонструє членам ДВК та спостерігачам порожні кабінки для таємного голосування.
 5. Кожен виборець спочатку проходить реєстрацію у членів ДВК і розписується в реєстраційному списку.
 6. Виборець має право проголосувати лише один раз.
 7. Члени ДВК видають виборцю бюлетень в одному екземплярі.
 8. Кожен виборець голосує особисто – проходить в закриту кабінку і навпроти П. І. Б. кандидата ставить позначку (галочку або хрестик).
 9. Якщо виборець вважає, що при заповненні виборчого бюлетеня він зробив помилку, то звертається до члена ДВК, який видав бюлетень, з проханням видати йому новий бюлетень замість зіпсованого. Член виборчої комісії видає новий бюлетень, а на зіпсованому робить відповідну відмітку про те, що бюлетень зіпсований, і скріплює її своїм підписом.
 10. Заповнений виборчий бюлетень виборець опускає в опечатану урну для голосування.
 11. Спостерігачі присутні у приміщенні виборчої дільниці і в межах своїх повноважень стежать за дотриманням всіх процедур.
 12. На виході з дільниці виборців зустрічає екзит-пол.

X.

Підрахунок голосів і складання протоколу про підсумки голосування

 1. Після закінчення часу, відведеного для голосування, голова ДВК оголошує, що отримати бюлетені і проголосувати можуть тільки ті виборці, які перебувають у приміщенні для голосування. Двері до приміщення для голосування зачиняють. Виборці, які проголосували, виходять з приміщення. У приміщенні залишаються тільки члени ДВК та спостерігачі.
 2. Перед підрахунком голосів члени ДВК і спостерігачі підписують зобов'язання про нерозголошення відомостей про результати «виборів М18» до оголошення офіційних результатів справжніх «дорослих» виборів.
 3. Урни для голосування відкривають після перевірки цілісності печаток (пломб) на них.
 4. Підрахунок голосів виборців починають відразу після закінчення голосування і проводять до встановлення підсумків голосування. Підрахунок голосів члени ДВК здійснюють відкрито, у присутності спостерігачів.
 5. Недійсні виборчі бюлетені підраховують і підсумовують окремо.
 6. Голова ДВК відкрито оголошує підсумки голосування і заносить ці дані у два протоколи ДВК про підсумки голосування, які підписують всі члени ДВК.
 7. Скани протоколів відправляють електронною поштою в ЦВК.
 8. Результати голосування з кожної ДВК передають у ЦВК до 18.00 дня «виборів М18».
 9. Після завершення підрахунку виборчі бюлетені упаковують в окремі пачки відповідно до кандидатів, за яких віддали голоси виборці. В окремі пачки складають недійсні бюлетені. На кожній пачці, в яку упаковані бюлетені, вказують кількість вміщених бюлетенів та ім'я кандидата або ставиться відмітка «Недійсні бюлетені». Ці пачки складають в коробки або мішки, які опечатують (пломбують); відкрити їх можуть тільки за рішенням ЦВК.

XI.

Визначення результатів «виборів М18»

 1. На підставі зіставлення даних, що містяться у сканах протоколів, які відправляють електронною поштою у ЦВК з кожної виборчої дільниці, шляхом підсумовування визначають результати «виборів М18».
 2. Підсумовування даних здійснюють тільки члени ЦВК «М18».
 3. Складають протоколи про результати «виборів М18», які містять такі дані:
 • число дільничних виборчих комісій;
 • число протоколів дільничних виборчих комісій про підсумки голосування;
 • сумарні дані по всіх рядках, які містяться в протоколах дільничних виборчих комісій;
 • частка голосів (у %), відданих за кожного кандидата;
 • прізвище кандидата-переможця або партії.
 1. ЦВК визнає результати «виборів М18» недійсними, якщо допущені при проведенні голосування або встановленні підсумкових результатів голосування порушення не дають змоги достовірно визначити результати.

XII.

Оголошення результатів «виборів М18»

 1. Оголошення результатів «виборів М18» здійснює ЦВК у заздалегідь обумовлені строки – на наступний день після оголошення результатів офіційних виборів у країні (місті).
 2. Результати оприлюднюють на сайті проекту.
 3. Підсумки голосування по кожній виборчій дільниці оприлюднюють після оголошення результатів офіційних виборів у країні (місті) й оголошення результатів «виборів М18».