Цілі заняття:
Необхідні ресурси і додаткові матеріали:
Хід заняття
I етап. Дебатуємо про законопроекти
Розділіть учасників на групи по 4 особи. Якщо кількість учасників вправи не ділиться на 4, комусь доведеться грати роль у парі з кимось іншим. Попросіть учасників кожної групи сісти один навпроти одного, щоб у міні-групі утворився уявний квадрат.
Поясніть учням, що зараз ви розігруватимете нараду в кабінеті прем'єр-міністра. Розподіліть учасників за номерами в кожній з утворених груп: в кожній четвірці з'явиться номер 1, праворуч від нього – номер 2, навпроти одиниці – номер 3, а по ліву руку, відповідно, номер 4. Після цього оголосіть ролі. Ті, кому дістався номер 1, отримують роль прем'єр-міністра. Їхнє завдання – представити своїй четвірці ідею, яку запропонує ведучий, і її просунути. Другі номери виконують роль голови правлячої партії, їхнє завдання – в усьому погоджуватися і підтримувати прем'єр-міністра, наводити нові аргументи. Треті номери отримують роль голови опозиційної партії, вони мають протистояти прем'єр-міністрові, пропонуючи свої аргументи і контраргументи проти ініціативи правлячої партії. Роль четвертого номера – сильний незалежний депутат. Він повинен розібратися в ситуації, поставити сторонам запитання і підтримати в суперечці ту сторону, яка здається йому переконливішою.
Упевнившись, що кожен зрозумів свою роль, покладіть на стіл посеред кожної групи картки з ідеями законопроектів (див. додаток) текстом донизу. Попросіть прем'єр-міністрів витягнути будь-яку картку. Завдання прем'єр-міністра – оголосити ідею і обґрунтувати необхідність прийняття відповідного законопроекту. Через кілька хвилин зупиніть обговорення й оголосіть про зміну ролей. Ролі можна міняти за годинниковою стрілкою або проти неї. Наприклад, голова правлячої партії стає прем'єр-міністром, прем'єр-міністр – незалежним депутатом і так далі. При зміні ролей новий прем'єр-міністр тягне нову картку.
Після цього запропонуйте учасникам сісти в коло й обговоріть гру, скориставшись такими запитаннями:
Перейдіть від обговорення процесу до обговорення змісту тез (ідей законопроектів). Запитайте в учнів, чи згідні вони з першою ідеєю? Можна проголосувати, хто згоден, а хто – ні. Якого принципу виборчого права стосується ця ідея?
II етап. Вивчаємо принципи виборчого права і замислюємося про їхню необхідність і про необхідні винятки з цього принципу
Скажіть учям, що виборче право ділиться на дві частини: право обирати (активне виборче право) і право бути обраним (пасивне виборче право). Принципи виборчого права стосуються як активного, так і пасивного виборчого права.
Для початку попросіть учнів сформулювати принципи виборчого права; якщо вони не назвуть принципів, вартих обговорення, назвіть їх самі. По одному записуйте такі принципи на дошці, коротко пояснюючи їхнє значення. Після кожного записаного і розтлумаченого принципу поставте учням низку запитань:
Запропонуйте обговорити такі принципи:
Картки з ідеями для законопроектів
Необхідно зробити голосування платним: той, хто хоче прийти на вибори і проголосувати, платить відносно невелику суму, наприклад, еквівалентну 10 євро в національній валюті.
Право обирати має бути надане громадянам від 14 років.
Президента слід обирати не на всенародних виборах, а шляхом голосування у парламенті.
Голосування на виборах треба зробити іменним: інформація про те, за кого проголосувала та чи інша людина, має бути відкритою.